Tegning af Georg Friedrich Händel

Foto: Det Kgl. Bibliotek

Musikkens Ansigter: Søren Schauser om London Underground

KUN FOR DIAMANTKLUBBEN: Kom med ind i musikkens maskinrum med musikkens ansigter.

Lektor i musikhistorie ved Det Kongelige Danske Musikkonservatorium, ph.d. i filosofi og forfatter Søren Schauser fortæller om Londons musikliv i første halvdel af 1700-tallet, hvor en vækst i musiklivet gik hånd i hånd med en voksende ny, købestærk middelklasse og musikken blev en integreret del af tidens mode og identitet.

To "fremmede" satte retningen: den italienske violinist og komponist Arcangelo Corelli og den tyske indvandrer Georg Friedrich Händel. Corellis værker formede en musikalsk stil, der prægede hele århundredet – selvom han aldrig satte fod i England. Men under de store mestre fandtes en overset gruppe af engelske komponister, der ikke blot efterlignede, men udviklede deres eget musikalske sprog.

Programmet på Concerto Copenhagens koncert 8. november 2025 løfter sløret for Londons næsten glemte "musikalske undergrund" og udforsker et rigt, men ukendt repertoire. Mød op til denne koncert med en solid baggrundsviden efter en time i selskab med Søren Schauser.

Musikkens Ansigter

Der foregår utrolig meget inden vi som publikum sætter os behageligt til rette i Dronningesalens stole for at opleve et stykke musik. I vilkårlig rækkefølge – musikeren skal uddannes, musikken skal skrives og indstuderes, instrumentet skal bygges, programmet trykkes og så videre. Musikkens ansigter går bag om musikken, og sætter scenen for at Diamantklubben kan møde komponister, musikere eller forskere der vil fortælle om processen inden musikken kan klinge til publikums fornøjelse.

Flere arrangementer

Billede af seks musikere
Kl.:
Musikscene

Border Country

Seks kunstnere dykker ned i Det Kgl. Biblioteks folkemindesamling og vækker samlingens klingende skatte til live.

Den Sorte Diamant, Dronningesalen