Gå til hovedindholdet Change language to English
En kvinde og en mand ser ind i kameraet
Afholdt

Foto: Marco Borggreve

Isabelle Faust (DE) og Alexander Melnikov (RU)

Oplev to solister i særklasse, når den tyske violinist Isabelle Faust sammen med den russiske pianist Alexander Melnikov gæster Dronningesalen.

Den tyske violinist Isabelle Faust er anerkendt over hele verden som en fremragende solist. Hun tilgår hvert værk med den største respekt og følsomhed over for dets historiske kontekst og evner at fange selve essensen af musikken. Samtidig har hun en evne til også at gøre andre musikere bedre, når de spiller med hende.

Sammen med den russiske pianist Alexander Melnikov, hvis musikerskab er gennemsyret af en gribende og næsten sarkastisk humor, intelligens og empati, bliver denne aften uden tvivl en koncertoplevelse i særklasse.

Romantikkens akse: Schumann og Brahms

Skæbnerne for de to mest indlysende romantiske komponister, Robert Schumann og Johannes Brahms, er tæt forbundne. Schumann indså sin yngre kollegas kreative potentiale og hjalp ham frem i begyndelsen af hans karriere; til gengæld blev Brahms en del af familien Schumanns familieliv for altid.

Tragedien i Robert Schumanns sidste år gav Brahms et permanent ar. De kontrasterende komponistpersonligheder gav romantikkens musik dens to afgørende modsætninger: lyde af flammende følelser og lyde af fordybelse.

Duoen Isabelle Faust og Alexander Melnikov, giver i dette recital sjældent hørte versioner for violin af Brahms' to sene klarinetsonater samt Schumanns 2. violinsonate, et profetisk værk, der blev komponeret 40 år tidligere. Geniale miniaturer af det 20. århundredes sensuelle avantgardist, Anton Webern, og den snart 100 år gamle György Kurtág fuldender programmet. 

Medvirkende

Isabelle Faust, violin

Alexander Melnikov, klaver

Koncerten er støttet af

Kl.:
Musikscene

Nordens Klange

Oplev Den Kongelige Livgardes Musikkorps til en koncert, hvor nordisk tradition og nutidig skaberkraft mødes

Den Sorte Diamant, Dronningesalen 
Kl.:
Musikscene

Klang Festival 2026

Danmarks største festival for den eksperimenterende musik er tilbage i Diamanten med uropførelse af et værk af Vinyl Terror & Horror til Esbjerg Ensemble samt gratis performance før koncerten.

Den Sorte Diamant, Dronningesalen 

Tilmeld dig nyhedsbrevet