Gå til hovedindholdet Change language to English

Foto: Per Morten Abrahamsen

Hyldestkoncert - Alexandre Zapolski

En enestående aften i Diamanten, hvor verdensnavne, tidligere elever og familie samles om musikken og arven efter Alexandre Zapolski.

Den 28. november 2026 danner Dronningesalen i Den Sorte Diamant rammen om en usædvanlig musikalsk begivenhed, når verdensnavne, tidligere elever, familie og nære kolleger samles til en stor hyldestkoncert for violinisten, komponisten, arrangøren og musikpædagogen Alexandre Zapolski (1951-2025). 

På scenen står en sjælden samling af musikere fra den danske og internationale klassiske musikscene - fra etablerede verdensnavne til unge talenter på vej ud i internationale karrierer. Publikum kan denne aften opleve Anna Agafia Egholm, Alva Holm, Andrias Blaasvær, Denis Kozhukhin, Vera Panitch, Vasilisa Koroleva, Jonathan Swensen, Tanja Zapolski og kammermusik ensemblerne Absalon Strygekvartet (Andreas Lienhøft Larsen, Alba Rasmussen, Thera Maya Brask Ørsted, Hedda Lydianna Aadland), Stefan Cholakov, Trio Grande (Ellen Bruunsbjerg, Leonore Solak, Julia Pamina Smit, Simon Gad), Trio Zoom (Stefan Bauer, Johan Bridger og Tanja Zapolski) og Zapolski Piano Quintet (Alana Hjort, Anoushka Avila Ingemann, Valdemar Wenzel Most, Julia Pamina Smit, Selma Teilmann). Desuden bidrager Den Danske Strygekvartet og Novo Quartet med filmede musikalske hilsener. 

Mange af de medvirkende har deres musikalske rødder direkte i Alexandre Zapolskis undervisning og miljø. Det gør aftenen til en fælles fortælling om et musikalsk ophav, der stadig lever stærkt videre. 

Alexandre Zapolski satte gennem flere årtier et enestående aftryk på dansk musikliv. Som underviser, komponist, arrangør og kunstnerisk kraft formede han generationer af strygere og skabte et musikalsk miljø, hvor klang, disciplin, fællesskab og kærlighed til musikken stod i centrum. Hans arbejde med Zapolski Strygerne og Zapolski Spirerne fik afgørende betydning for den klassiske musiks fødekæde i Danmark, og mange af hans tidligere elever spiller i dag på de store scener i både Danmark og udlandet.

Diamanten har en særlig plads i Alexandre Zapolskis historie. Zapolski Kvartetten var ensemble in residence i Den Sorte Diamant i mange år og skabte her deres Winther Festival. Hans datter, pianisten Tanja Zapolski, havde også sin debutkoncert i salen. Derfor vender musikken denne aften tilbage til et rum, der gennem mange år var tæt forbundet med familien Zapolski. 

Aftenen rummer både musik af Alexandre Zapolski selv og musikalske hilsener fra kunstnere, der på forskellig vis er forbundet med hans liv og virke. 

Vært for aftenen er journalist og international analytiker Frederikke Ingemann. 

Koncerten bliver en levende og storslået fejring af Alexandre Zapolskis musikalske arv og en sjælden mulighed for at opleve nogle af tidens stærkeste musikere samlet i én meget personlig og betydningsfuld koncert.

Kommende koncerter

Kl.:
Musikscene

Klang Festival 2026

Danmarks største festival for den eksperimenterende musik er tilbage i Diamanten med uropførelse af et værk af Vinyl Terror & Horror til Esbjerg Ensemble samt en optræden før koncerten, åben for…

Den Sorte Diamant, Dronningesalen 

Tilmeld dig nyhedsbrevet