BookTalks: Michael Magee
Oplev Michael Magee, forfatteren bag romanen ’Tilbage til Belfast’, til BookTalks 27. maj.
Den nordirske forfatter Michael Magee debuterede i 2023 med ’Tilbage til Belfast’ om Sean, der er vendt tilbage til Belfast efter at have studeret i Liverpool. Her har han svært ved at finde arbejde og fester i stedet med sine gamle venner fra byen og stjæler dagligvarer for at overleve. Indtil han en dag får en voldsdom og møder en gammel veninde, der får ham til at tage livet op til revision.
Tilbage til Belfast blev indstillet og tildelt en lang række af priser – deriblandt Rooney Prize for Irish Literature. Michael Magee vil fortælle om romanen i samtale med sin danske oversætter, Camilla Engkjær Laursen.
Efter samtalen inviterer vi på social dining, hvor du kan blive hængende og lade snakken og ikke mindst hyggen fortsætte!
Om BookTalks
BookTalks er for dig, der er nysgerrig på litteratur, uanset om du læser eller ej. Lad facitlisten blive derhjemme, og kom og oplev litteraturen i uformelle rammer – lad os undre os og blive klogere sammen.
BookTalks er et samarbejde mellem Det Kgl. Bibliotek, Aarhus Litteraturcenter og Studenterhus Aarhus.
Følg BookTalks på Facebook og Instagram for at blive opdateret om kommende arrangementer.