Gå til hovedindholdet
En samling af tændstikæsker

Foto: Gitte Bomholt

ALT DET, DU IKKE VIDSTE, VI HAVDE

Det Kgl. Bibliotek er Danmarks nationale bibliotek og vores samlinger er et overflødighedshorn af dansk kulturarv. I denne udstilling har vi hentet smagsprøver på kulturarven ud fra magasinerne.

Fra Aarhus til Aalborg - så langt ville Det Kgl. Biblioteks bogsamling strække sig, hvis man stillede samtlige bøger op på række. Samlingen er omfattende og resultatet af, at Det Kgl. Bibliotek gennem mere end 300 år har indsamlet og bevaret alle de bøger, der er blevet udgivet i og om Danmark.

Det Kgl. Biblioteks samlinger er ikke kun store. De er også diverse. Og de dokumenterer Danmarks – din og vores – fortid og nutid indenfor en lang række områder og gennem mange forskelligartede typer fysiske og digitale medier.

I udstillingen Alt det, du ikke vidste, vi havde præsenterer vi et udvalg af den danske kulturarv, der gemmer sig i Det Kgl. Biblioteks magasiner. Udstillingen viser bredden af bibliotekets samlinger og giver indtryk af de mange historier, materialerne fortæller. Fra stemmer i voks til dansktop, fra Flora Danica til Se og Hør, fra fortidens håndskrifter til gårsdagens reklamer – og meget, meget mere.  

Glæd dig til at gå på opdagelse i alt det, du måske ikke vidste, vi havde. 

Udstillingsområderne

Du finder udstillingen i stueetagen og på 1. sal af Det Kgl. Bibliotek. 

Der er fri entre. 

Velkommen til udstillingen 'Alt det, du ikke vidste, vi havde'

Foto: Gitte Bomholt

1 / 6
Bredden af KB's samlinger. Montreren findes på 1. sal.

Foto: Gitte Bomholt

2 / 6
Tre strikkende historiefortællere / 1895

Foto: Gitte Bomholt

3 / 6
Nationaldiskoteket. Montreren findes i forhallen.

Foto: Gitte Bomholt

4 / 6
Computerspilssamlingen. Montreren findes i forhallen.

Foto: Gitte Bomholt

5 / 6
Folkemindesamlingen. Montreren findes i forhallen.

Foto: Gitte Bomholt

6 / 6

Mere om

Tilmeld dig nyhedsbrevet