160.000 ældre tv-udsendelser åbner for endnu et kapitel af Danmarkshistorien
TV-udsendelser er blevet tilgængelige i DR-arkivet og åbner for 25 års tv- og samtidshistorie. Samtidig er historiske klip begyndt at flytte ind på Lex – Danmarks Nationalleksikon.
Foto: Lars Hansen/Ritzau Scanpix
Udgivet 22. september 2026
Den seneste udvidelse af DR-arkivet dækker perioden fra 1981 til 2006 og består af såkaldte dokumentations- og »sladrebånd«. Da DR optog båndene for at dokumentere, hvad der blev sendt på tv – ikke for at gemme udsendelserne til et fremtidigt publikum, lever billedkvaliteten ikke altid op til nutidens standarder. Til gengæld rummer optagelserne et stort stykke dansk tv- og samtidshistorie, som ikke tidligere har været tilgængeligt for offentligheden. Her kan man bevæge sig fra hverdagsliv og kultur til politiske brydninger og økonomiske kriser.
Man kan bl.a. se en udsendelse fra 1982 om landbrugskrisen, hvor mange danske familiebrug var under pres. DR’s grafikere gjorde tidens økonomiske problemer håndgribelige ved at lade stigende arbejdsløshed og faldende valutakurser tage form som et rødt »uhyre i dansk økonomi«.
Set mere end 40 år senere er udsendelsen både et tidsbillede og et eksempel på, hvordan tidens store samfundsspørgsmål blev forklaret på tv. Samtidig har diskussionen om landbrugets økonomi og fremtid langt fra mistet sin aktualitet.
Landbrug i krise
Se hele udsendelsen fra 8. november 1982.
Fra DR-arkivet til Danmarks Nationalleksikon
Samtidig får dele af DR-arkivet nyt liv uden for selve arkivet. Et samarbejde mellem Det Kgl. Bibliotek og lex.dk betyder, at historiske lyd- og tv-klip nu kan supplere den skriftlige viden i Danmarks Nationalleksikon.
Takket være midler fra Ny Carlsbergfondet til at overføre og opdatere Weilbachs Kunstnerleksikon til lex.dk, lægges der ud med markante danske kunstnere som Bjørn Nørgaard, Hans Scherfig, John Kørner og Anna Ancher.
I artiklen om Anna Ancher kan man nu også se og høre en analyse af maleriet "En begravelse" fra udsendelsen "1000 års kunsthistorie" fra 2014.
Anna Ancher
Se udsendelsen, som den tager sig ud på lex.dk.
Hør tiden tale på Kulturnatten
9. oktober bevæger arkivet sig også ud af skærmen. Under Kulturnatten kan publikum møde DR-arkivet på Det Kgl. Bibliotek.
Her kan besøgende i Den Sorte Diamant prøve DR-arkivets tidsmaskine og rejse tilbage til 1930’erne, 1970’erne og 1990’erne gennem originale radioudsendelser fra tiden.
Det Kgl. Biblioteks DR-arkiv
Søg efter de nye udsendelser