Gå til hovedindholdet Change language to English
Billede af Concerto Copenhagen i Dronningesalen
Afholdt

Foto: Kim Matthiesen

Concerto Copenhagen: 1774 – et symfonisk år

Tag med på en unik musikalsk rejse tilbage til det afgørende år 1774, hvor symfonien for alvor blev sin egen uafhængige genre.

Symfonier blev tidligere anvendt som indledende musik til andre opsætninger, men i slutningen af 1700-tallet blev symfoniens form dramatisk udvidet og forfinet. Symfonierne fra 1774 viser en utrolig variation, og du kan denne aften glæde dig til at opleve fire skønne symfonier, fra en tid hvor en komponist, hvis han levede længe nok, kunne skrive over 100 symfonier. 

Medvirkende

Concerto Copenhagen

Musikalsk ledelse: Lars Ulrik Mortensen 

Oplev også 

Concerto Copenhagens koncerter:

Roman – den svenske Händel: 16. november 2024.

Eine Kleine Festmusik:  8. februar 2025.

Køb partoutbillet til alle tre koncerter for kun 425 kr. via Køb billet-knappen.

Kl.:
Musikscene

Nordens Klange

Oplev Den Kongelige Livgardes Musikkorps til en koncert, hvor nordisk tradition og nutidig skaberkraft mødes

Den Sorte Diamant, Dronningesalen 
Kl.:
Musikscene

Klang Festival 2026

Danmarks største festival for den eksperimenterende musik er tilbage i Diamanten med uropførelse af et værk af Vinyl Terror & Horror til Esbjerg Ensemble samt gratis performance før koncerten.

Den Sorte Diamant, Dronningesalen 

Tilmeld dig nyhedsbrevet