Se 1990’ernes TV-Aviser og meget mere

Nu lander 21.000 udsendelser i Det Kgl. Biblioteks DR-arkiv, og det er en historisk guldgrube. Du kan blandt andet se modtagelsen af EM-heltene og mange andre historiske øjeblikke.

EM-holdet i Fodbold fejre mesterskabet på balkonen på Københavns Rådhus
TV-avisen 27. juni 1992 bragte naturligvis et længere indslag om EM-heltenes fejring på Københavns Rådhus.

Foto: Erik Gleie/Scanpix Ritzau

Udgivet 13. november 2025

Se TV-avisen fra sommeren 1992, da et feststemt København tog i mod EM-heltene, åbningen af Storebæltsbroen i 1998 eller hvad med Kongeparrets bryllup i 2004? 

Vi har netop beriget Det Kgl. Biblioteks DR-arkiv med 21.000 udsendelser. Det er en blandet landhandel af forskellige udsendelser både radio og tv, som tidligere er ønsket digitaliseret af vores brugere. Nu er de tilgængelige for alle. 

En stor del af indholdet er TV-Aviser fra perioden 1992-2006, der giver mulighed for at gå på jagt i politiske rævekager, vildt vejr, store sportssejre og alt det andet som prægede de år. Stort og småt, som har været med til at skabe det Danmark, som vi kender i dag. 

Og vi har mere på vej til jer. Til december kan I se frem til godt nyt på radiofronten, så hold øje med vores hjemmeside, eller følg os på sociale medier for at få de seneste opdateringer.