Gå til hovedindholdet

Det Kgl. Biblioteks Læsevejlederpris 2026 går til Line Mortensen fra Handelsgymnasiet i Ikast-Brande

Line Mortensen hædres for sin solide og vedholdende indsats for at skabe gode rammer i undervisningen for elever med ordblindhed og andre læsevanskeligheder.

Bente Skovgaard Kristensen, direktør for Det Kgl. Bibliotek, og Line Mortensen, prismodtager, med check og blomster ved prisoverrækkelse.
Bente Skovgaard Kristensen, direktør for Det Kgl. Bibliotek, og Line Mortensen.

Foto: Tine Skovby

Udgivet 05. oktober 2026

Læsevejlederprisen 2026 blev mandag den 28. september overrakt af Bente Skovgaard Kristensen, direktør for Det Kgl. Bibliotek, på temadagen "Ordblindhed og sammensatte vanskeligheder", som er arrangeret af Nationalt Videncenter for Ordblindhed og andre Læsevanskeligheder.

Prisudvalget har lagt vægt på, at Line Mortensen styrker det fælles vidensgrundlag gennem workshops for elever og kollegaer på skolen, og at hun dermed opbygger en kultur, der skaber varige effekter for hele skolen. 

Line Mortensen fortæller, at hun har en ledelse, der viser stor forståelse for området, og som er eksemplariske i deres opbakning til hendes arbejde:

Ordblindhed eller andre læsevanskeligheder er en udfordring for eleven i alle fag. Derfor er det afgørende vigtigt, at ledelsen bakker op om de initiativer, vi tager. Det skal være synligt for alle, at det er et område, vi prioriterer. Der skal være tid til at afdække elevens vanskeligheder – også når eleven ikke bliver testet ordblind. Der skal være tid til at klæde eleverne på til at bruge deres værktøjer, og der skal være tid til at vejlede kollegaer.

- Line Mortensen

Om Det Kgl. Biblioteks Nota-service 

Det Kgl. Biblioteks Nota-service er en landsdækkende biblioteksservice for mennesker med synshandicap, ordblindhed eller andre læsevanskeligheder. Hver dag er servicen med til at sikre adgang til viden, uddannelse, samfundsdeltagelse og oplevelser for mennesker med syns- og læsehandicap.

Det Kgl. Biblioteks Nota-service har mere end 245.000 brugere med ordblindhed og knap 34.000 med andre læsehandicap.