13 Apr. 1915 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (instrumentalist: Salomon Levysohn, piano; singers: Emilie Ulrich; Carl Madsen; Anders Brems). |
22 Sept. 1915 |
Ryslinge Folkehøjskole, Ryslinge (performer: Jutta Hansen, piano). Community singing (Fællessang). |
4 Dec. 1915 |
Købmandsskolen, Copenhagen (performers: Emilie Ulrich/Carl Madsen, singer; Salomon Levysohn, piano). |
3 Apr. 1916 |
Østerbros Teater, Copenhagen (performers: Emilie Ulrich, singer; frk. Burmeister, piano). Østerbro Kammermusik Forening. |
18 Feb. 1917 |
Høng (Musicians from Funen (Fynske Musikantere); conductor: Thorvald Aagaard (?)). |
18 Mar. 1918 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (performers: Ellen Beck, singer; Salomon Levysohn, piano). |
2 Apr. 1918 |
Egtved Forsamlingshus, Egtved (performers: Ragnhild Bro, singer; Eva Lorenzen, Piano). |
28 Apr. 1918 |
H. V. F.s Selskabelige Forening (performers: Anders Brems, singer; Ellen Beck, singer; Gerda Brems, piano). H. V. F.s Selskabelige Forening. |
30 Apr. 1918 |
Skjern Musikforening, Skjern (performers: Anders Brems, singer; Ellen Beck, singer; Gerda Brems, piano). Skjern Musikforening. |
7 May 1918 |
St. Knuds Skoles Festsal, Copenhagen (performers: Johanne Thomassen, singer; Ernst Wulffsberg, piano). The music society "Stringendo". |
2 Sept. 1918 |
(performers: Nora Elé, singer; Mademoiselle Leclercq, piano). |
4 Sept. 1918 |
Tivoli Concert Hall (Tivolis Koncertsal), Copenhagen (performers: Margarethe Lendrop, singer; Otto Olsen, piano). |
4 Dec. 1918 |
Birkerød Kostskole, Copenhagen (performers: Margrethe Lendrop, singer; Lilly Pugh Jerndorff, piano). |
7 Dec. 1918 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (performers: Johanne Thomassen, singer; Hans Borup, piano). |
5 Feb. 1919 |
Hotel Phønix, Copenhagen (performer: Margarethe Lendrop, singer). |
13 Feb. 1919 |
Købestævnet, Fredericia (performer: Ellen Beck, singer). |
28 Feb. 1919 |
Hotel Phønix, Skive (performers: Anders Brems, singer; Gerda Brems, piano). |
13 Mar. 1919 |
Birkerød Kostskole, Copenhagen (performers: Margrethe Lendrop, singer; Fru Mackie, piano). |
24 Mar. 1919 |
(performers: Margrethe Lendrop, singer; Eduard Borregaard, piano). Ringsted Sangforening. |
30 Apr. 1919 |
Haandværkerforeningens Festsal, Aalborg (performers: Ellen Beck, singer; Emil Holm, singer; Mary Horneman, piano). |
2 May 1919 |
(performers: Ellen Beck, singer; Mary Horneman, piano). |
4 May 1919 |
Hørsholm (performers: Nora Elé, singer; Fritz Crome, piano). |
7 May 1919 |
Assens (performer: Nora Elé, singer). |
22 May 1919 |
Hotel Aalborg, Thisted (performers: Ellen Beck, singer; Johanne Stockmarr, piano). |
10 Oct. 1919 |
Kronprinsesse Louises Asyl, København (performers: Katarina Holm, singer; Fritz Crome, piano). |
17 Oct. 1919 |
Hotel Isefjord, Holbæk (performers: Margrethe Lendrop, singer; Christian Christiansen, piano). |
24 Nov. 1919 |
(performers: Margrethe Lendrop, singer; Agnete Tobiesen, piano). |
9 Feb. 1920 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (performers: Johanne Dahl, singer; Gudrun Seligmann, piano). |
27 Feb. 1920 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (performers: Johanne Dahl, singer; Gudrun Seligmann, piano). |
9 July 1920 |
Hotel Continental, Paris (performers: Ellen Beck, singer; Nora Elé, singer). |
15 June 1921 |
Tivoli Concert Hall (Tivolis Koncertsal), Copenhagen (conductor: Frederik Schnedler-Petersen). |
15 Oct. 1921 |
Als Badehotel (performer: Ellen Beck, singer). |
20 Jan. 1922 |
Haandværkerforeningens Festsal, Randers (performers: Ellen Beck, singer; Holger Blichfeldt, piano). |
24 Nov. 1922 |
Hotel Royal, Aarhus (performers: Nora Elé, singer; Holger Blichfeldt, piano). |
18 June 1923 |
Hotel Spangsbergs Koncertsal, Esbjerg (performers: Ingrid Andresen, singer; Ketty Carlsen, piano). |
3 Nov. 1923 |
Solennitetssalen, Helsinki (performers: Sylvia Schierbeck, singer; Poul Schierbeck, piano). |
12 Nov. 1923 |
Fyns Forsamlingshus, Odense (performers: Ellen Benedicte Poul-Knudsen, singer; N. O. Raasted, piano). |
28 Jan. 1924 |
The Royal Danish Academy of Music (Det Kongelige Danske Musikkonservatorium), Copenhagen (performers: Nora Elé, singer; Victor Schiøler, piano). |
5 Mar. 1925 |
Musikfforeningen for Glostrup og Omegn, Glostrup (performer: Sylvia Schierbeck, singer). |
20 Aug. 1925 |
Tivoli, Glassalen, Copenhagen (performers: Ellen Beck, singer; Sven Grünwald, piano). |
20 Sept. 1925 |
Kjøbenhavns Radiofonistation, Copenhagen (performers: Nora Elé, singer; Folmer Jensen, piano). |
12 Oct. 1925 |
Maribo Musikforening, Maribo (performers: Nora Elé, singer; Johanne Stockmarr, piano). |
16 Nov. 1925 |
Folkehjem, Aabenraa (Musikforeningens blandede Kor; performers: Sylvia Schierbeck, singer; Poul Schierbeck, piano). |
9 Dec. 1925 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (performers: Nora Elé, singer; Astrid Michelsen, piano). |
11 Dec. 1925 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (performers: Nora Elé, singer; Astrid Michelsen, piano). |
24 Jan. 1926 |
Ulfborg Musikforening, Ulfborg (performers: Nora Elé, singer; Gunnar Johansen, piano). |
26 Jan. 1926 |
Kammermusikforeningen for Frederikshavn og Omegn, Frederikshavn (performers: Nora Elé, singer; Gunnar Johansen, piano). |
28 Jan. 1926 |
Ringkjøbing Musikforening, Ringkøbing (performers: Nora Elé, singer; Gunnar Johansen, piano). |
24 Feb. 1926 |
Hotel Prinsen, Copenhagen (performer: Ingeborg Steffensen, singer). |
27 Feb. 1926 |
Kjøbenhavns Radiofonistation, Copenhagen (Radiotrioen; performer: Chr. Ottosen). |
28 Mar. 1926 |
Studenterforeningen, Copenhagen (performers: Nora Elé, singer; Jutta Jerndorff, piano). |
7 Apr. 1926 |
Hotel Lyngby, Lyngby (performer: Ellen Beck, singer). |
10 Aug. 1926 |
Radiostudiet, Købmagergade, Copenhagen (performer: Poul Knudsen, singer). |
6 Dec. 1926 |
Industriforeningens Sal, Rønne (performers: Nora Elé, singer; Folmer Jensen, piano). |
13 Dec. 1926 |
Odd Fellow Palæet, Copenhagen (performers: Sigurdur Birkis, singer; Haraldur Sigurdsson, piano). |
2 Oct. 1927 |
Radiostudiet, Købmagergade, Copenhagen (performer: Kaj Abrahamsen, singer). |
28 Nov. 1927 |
Nyborg Musikforening, Nyborg (performers: Nora Elé, singer; Christian Christiansen, piano). |
29 Nov. 1927 |
Vejle Musikforening, Vejle (performers: Nora Elé, singer; Christian Christiansen, piano). |
5 Dec. 1927 |
Radiostudiet, Købmagergade, Copenhagen (performers: Lis Mogensen-Witte, singer; Gudrun Seligmann, piano). |
27 May 1928 |
Radiostudiet, Købmagergade, Copenhagen (performers: Poul Knudsen, singer; C. Gerson-Trier, piano). |
3 Jan. 1929 |
Axelborg, Copenhagen (Østersøgades Gymnasiums Drengekor; conductor: Kai Ole Buch). |
6 Jan. 1929 |
Axelborg, Copenhagen (Børnekor fra Holsteinsgades Skole; conductor: Hans J. Larsen). |
23 Apr. 1929 |
Borups Højskole, Copenhagen (performers: Ellen Laub, singer; Christian Christiansen, piano). |
19 May 1929 |
Axelborg, Copenhagen (performers: Johanne Karstens, singer; Folmer Jensen, piano). |
20 May 1929 |
Axelborg, Copenhagen (Det Lille Børnekor; performer: Paula Giers, piano). |
26 May 1929 |
Axelborg, Copenhagen (Lærerkoret; conductor: Hans J. Larsen). |
27 Sept. 1929 |
Dansk-Czekoslovakisk Selskab, Copenhagen (performers: Nora Elé, singer; Elof Nielsen, piano). |
30 Dec. 1929 |
Axelborg, Copenhagen (performers: Anna Hagen, singer; Folmer Jensen, piano). |
8 June 1930 |
Vor Frelser Kirke, Copenhagen. Klokkespil (?) |
18 July 1930 |
Axelborg, Copenhagen (performers: Asta Elva Petersen, singer; Carl Schnedler-Meyer, piano). |
5 Aug. 1930 |
Axelborg, Copenhagen (performers: Aase Alf Jensen, singer; Folmer Jensen, piano). |
27 Sept. 1930 |
Axelborg, Copenhagen (performers: Marie Bundesen, singer; Emilie Sandvig, singer; Sigrid Mathiesen, singer). Arrangement for three voices (?) |
8 Dec. 1930 |
Lunde Afholdshotel, Lunde (Nr. Nebel, Lunde og Outrup Kor; conductor: Pastor Andersen; composer: Lilly Lamprecht, organ). |
17 Feb. 1931 |
Hindsberg Koncertsal, Copenhagen (performer: Lily V. Bach, singer; composer: Einar Engelbrecht, piano). |
18 Feb. 1931 |
Hindsbergs Koncertsal, Copenhagen (performers: Gertrud Egede, singer; Agda Skjerne, piano). |
25 Mar. 1931 |
(performer: Sylvia Schierbeck, singer). swedish radio? |
5 May 1931 |
Axelborg, Copenhagen (Børnehjælpsdagens gaardsangere og Musikanter). |