DiamantEnsemblet!

Sidst opdateret: 08-02-2012 10:11

- med blæservenner

tirsdag 7. februar 2012 kl. 20:00 Dronningesalen

DiamantEnsemblets blæsere har en række herlige kvintetter på listen over den musik, de holder meget af at spille. Desuden er der nogle værker for hhv. otte og ni blæsere, som de meget gerne vil præsentere for ensemblets publikum i Dronningesalen. Det kræver naturligvis lidt ekstra blæsermandskab.

Til koncerten i februar har de inviteret nogle af deres gode musikervenner, så de kan spille to af de helt populære værker for lidt større blæserbesætninger, nemlig Gounods Petite symphonie og Hummels Partita i Es-dur.

Koncerten indledes med musik fra Det Kongelige Biblioteks store danske musiksamling – af komponisten Gustav Helsted (1857-1924). Værket, Decet i D-dur, er lige præcis skrevet for Diamantensemblets besætning: Fløjte, obo, klarinet, fagot, horn, to violiner, bratsch, cello og kontrabas.

Program:
Gustav Helsted: Decet, D-dur (1891)
Charles Gounod: Petite symphonie, for ni blæsere (1885)
Johann N. Hummel: Partita, Es-dur, for otte blæsere

Næste koncert med DiamantEnsemblet er 27. marts 2012
 

DiamantEnsemblets sponsorer: Siemens, Knud Højgaards Fond, Beckett-Fonden og Oticon Fonden
Mediepartner: DR P2

 

Standard  145 kr.
Studerende 90 kr.
Diamantklub 110 kr.

KØB BILLET ONLINE

Forsalg i Diamantens reception, hos Billetlugen og i Fona-butikker

Diamantklubmedlemmer kan bestille billetter på 3313 3020. Husk medlemskort ved afhentning. Bestilte billetter skal afhentes senest 14 dage efter bestilling.