Alen Meskovic og Carsten Jensen

Sidst opdateret: 06-03-2012 16:36

De unge og de tunge

mandag 12. marts 2012 kl. 16:30

Alen Meskovic, der romandebuterede i 2011 med Ukulele-jam, har inviteret Carsten Jensen på caféscenen, hvor den inspirerende samtale krydser landegrænser med de to herrers selvbiografiske udlandsfortællinger.

Carsten Jensen har senest udgivet Ud (2010) som er et udvalg af hans egne rejsereportager i 1978-2009 fra bl.a. Polen, Indonesien, Afghanistan og Sovjetunionen, og Meskovics romandebut Ukulele-jam tager udgangspunkt i hans to år i kroatisk flygtningelejr i midten af 90’erne.

 

Gratis
I café øieblikket

Se interview med Alen Meskovic

Scene for levende litteratur i café øieblikket

De unge og de tunge

Tænk hvis du kunne møde dit store forbillede – den person der gennem tiden har været dit inspirerende udgangspunkt – og få en samtale om inspirationskilder og måder at arbejde og skrive på.

Vi har fundet et udvalg af tidens mest interessante, unge stemmer inden for skønlitteraturens verden og spurgt dem, hvilken ”tung” forfatter, de ville møde. Det er mundet ud i en række forfattersamtaler om alt fra inspiration og interesser til forfatterskab og fodfæste. Mød blandt andre Alen Meskovic og Carsten Jensen, når café øieblikket byder velkommen til endnu en sæson af de ”unge” og de ”tunge” i Den Sorte Diamant.